Sveti Ignacij Antiohijski
Sveti Ignacij Antiohijski je eden najpomembnejših apostolskih očetov in zgodnjih cerkvenih pisateljev. Njegovo življenje in delo zaznamuje globoka ljubezen do Kristusa in Cerkve, ki jo je razumel kot živo navzočnost Božjega kraljestva na zemlji. Zavzemal se je za edinost vernikov, zvestobo škofom ter obrambo pred herezijami, ki so pretile mladi Cerkvi.
Srečanje za odrasle ob Zlati katehetski kapljici
Cilj:
- Udeleženci spoznajo del življenja svetega Ignacija Antiohijskega.
- Udeleženci spoznajo osnovno učenje svetega Ignacija Antiohijskega.
- Udeleženci začutijo povabilo za utrditev osebnega odnosa do svete Evharistije.
- Udeleženci oblikujejo in izvedejo molitveno uro pred Najsvetejšim.
Predviden čas srečanja: nekoliko odvisno od številčnosti skupine, vendar ne dlje od 90 min.
Pripomočki:
- posnetek Kapljice,
- papirji in pisala za oblikovanje molitvene ure
- kakšna pesmarica za izbiro pesmi
- izpisana zaključna molitev
Urejenost prostora:
Udeleženci sedijo v krogu, na sredini je Sveto pismo in sveča.
Predlog o poteku srečanja:
Po uvodni molitvi voditelj predstavi osnovne podatke o svetem Ignaciju Antiohijskem. Rojen je bil v 1. stol. po Kr., okrog leta 35 v Siriji. Postal je tretji škof v Antiohiji in bil učenec apostolov Janeza oz. Pavla. Lahko rečemo, da je živel v neposredni apostolski senci. Leta 107 je bil obsojen na smrt in poslan v Rim. Na tej svoji poti je pisal pisma, ki so še danes zelo pomembna. V njih poudarja pomembnost edinosti Cerkve, postavil je temelje cerkvene hiearhije. Znan je njegov stavek: »Kjer je škof, tam je občestvo.« Jasno uči o resnični navzočnosti Jezusa Kristusa v evharistiji in je bil pripravljen dati svoje življenje za vero. Ko so ga hoteli kristjani rešiti pred smrtjo v areni, jim je pisal znameniti stavek: »Dovolite mi, da postanem hrana za zveri, po katerih bo mogoče priti k Bogu.« Sveti Ignacij v mučeništvu vidi posnemanje Kristusa in darovanje svojega življenja za vero.
Nato voditelj povabi k ogledu Kapljice.
Kot običajno voditelj po ogledu spodbudi k pogovoru o tem, kaj je udeležencem ostalo najbolj v spominu in v čem slišijo vabilo za svoje življenje in molitev: kaj mi pomeni Evharistija?
Voditelj povabi udeležence, da se razdelijo v manjše skupine in vsaka izdela molitveno uro za češčenje pred Najsvetejšim. Za to delo imajo na razpolago največ 20 min. Nato svoje predloge predstavijo v plenumu in skupaj sestavijo molitveno uro. Nanjo lahko povabijo širše župnijsko občestvo ali pa se je udeležijo sami.
Ob koncu skupaj zmolijo molitev:
Gospod Jezus Kristus, za nas si daroval svoje telo, da je postalo hrana našim dušam. Naj po zgledu svetega Ignacija Antiohijskega rastemo v ljubezni do tvojega telesa, ki je Cerkev in naj se hranimo z darom tvojega telesa v Evharistiji. Daj nam poguma, da bomo pričevali zate povsod tam, kjer živimo in delamo. Amen.