Čudež v New Orleansu, ZDA
V času velikih preizkušenj in negotovosti so se v New Orleansu zgodila dva izjemna dogodka, ki sta bili pripisana Marijini priprošnji – rešitev šole pred uničujočim požarom in nepričakovana vojaška zmaga. Ta ganljiva zgodba o veri, molitvi in zaupanju v Božje varstvo še danes navdihuje mnoge po svetu.
Srečanje za odrasle ob Katehetskih kapljicah
Cilji:
- Udeleženci spoznajo zgodbo o čudežu v New Orleans.
- Udeleženci povežejo dogodek požara s svojim življenjem.
- Udeleženci zmolijo molitev O, Gospa moja.
Predviden čas srečanja: nekoliko odvisno od številčnosti skupine, vendar ne dlje od 90 min.
Pripomočki:
- posnetek Kapljice
- izpisana molitev O, Gospa moja – za vsakega udeleženca
- različne Marijine podobe (božjepotne ali znanih umetnikov)
Urejenost prostora:
Udeleženci sedijo v krogu, na sredini Marijine podobe, ob njih sveča in listki z molitvijo.
Predlog o poteku srečanja:
Po uvodni molitvi zdravamarije voditelj povabi k izmenjavi osebnih pogledov na Marijo oz. njeno priprošnjo. Morda lahko s pomočjo iztočnic:
- Ko pomislim na Božjo mater Marijo, se spomnim zgodbe ...
- Marija mi zato pomeni ...
Pri Mariji najdejo zatočišče vsi, ki verujejo v njeno materinsko priprošnjo. Podobno govorijo tudi današnje katehetske kapljice.
Voditelj povabi k ogledu.
Po ogledu povzame: požar, ki je izbruhnil v New Orleansu, se je s pomočjo vetra hitro širil. Vse je kazalo, da bodo plameni zajeli tudi uršulinski samostan, enega najstarejših v mestu. Sestre uršulinke so se zbrale v molitvi. Molile so z vsem srcem: »Sveta Marija hitre pomoči, prosi za nas!« In zgodilo se je: Veter se je obrnil. Ogenj se je ustavil. Samostan je ostal nedotaknjen. Ljudje so rekli: »Marija jih je rešila.« Tako se je začelo češčenje Marije hitre pomoči, ki je postala zaščitnica New Orleansa in pozneje tudi vse Louisiane.
Bolj kot naravne nesreče so v našem življenju prisotne osebne, duhovne in duševne nesreče, ki jih lahko imenujemo tudi požari. Veliko je malodušja, depresije in drugih bolezni. Marija je tista, h kateri se lahko vedno in povsod priporočamo. Ona je resnična posrednica Božje milosti.
Voditelj povabi k opazovanju Marijinih podob in udeležence povabi k pripovedovanju o nastanku določene podobe oz. od kod jo poznajo. Vidimo, da je v ozadju vsake podobe ali Božje poti neka stiska ali nevarnost.
Voditelj razdeli molitev O, Gospa moja in povabi udeležence, da jo v tišini preberejo. Nato povabi k dokončanju iztočnice:
- Ob prebiranju te molitve se počutim ...
Nato zaključijo z iztočnico:
- Od tega srečanja bi rad/a ohranil/a v spominu ...
in zmolijo molitev O, Gospa moja.